Szkolenie młodzieży w jeździe na motocyklu

Bezpieczne wchodzenie przez młodych ludzi w świat jazdy na motocyklu powinno być priorytetem dla starszego pokolenia. To od doświadczonych motocyklistów młodzież powinna otrzymywać wsparcie i wskazówki. Dużą rolę w tym temacie odgrywają kluby motocyklowe.

Jak zacząć jeździć na motocyklu?

Młodym ludziom, stawiającym pierwsze kroki w świecie jednośladów jest o wiele łatwiej, kiedy motocykle są pasją kogoś z ich bliskiej rodziny. Przezorni rodzice często uczą swoje dzieci korzystania z motocykla, tłumaczą na co powinny zwracać uwagę, by jazda była bezpieczna i komfortowa. W naszym kraju istnieją akademie, do których można zapisać dziecko, aby pod okiem doświadczonego instruktora poznało wszystkie podstawy jazdy na motocyklu. Szkoli się tam nawet kilkuletnie dzieciaki. Co ciekawe nie wiąże się to z barierą sprzętową. W Polsce rozwija się popularna na Zachodzie moda na pit bike, czyli małe motocykle, na których z powodzeniem, oczywiście po odpowiednich torach, mogą jeździć dzieci.

Zwinne i stosunkowo niedrogie małe motocykle pozwalają opanować technikę jazdy na motocyklu już we wczesnej młodości. Czy to bezpieczne? Rodzice, zapisujący swoje pociechy na zajęcia nie mają wątpliwości. O wiele łatwiej i skuteczniej można uczyć dziecko jazdy od najmłodszych lat, niż kiedy zaczyna ono jeździć dopiero wchodząc w dorosłość. Dzieci jeżdżące na pit bike’ach uczą się nie tylko techniki jazdy, ale także zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa jazdy. Uczą się nawet w sposób kontrolowany upadać w sytuacjach zagrożenia, co przekłada się na zniwelowanie ryzyka kontuzji w przyszłości. Tych umiejętności nie posiadają często osiemnastolatkowie, którzy wbrew woli rodziców wsiadają na motocykl i – w pełni już legalnie – włączają się do ruchu drogowego.

Jeżeli jednak rodzina z różnych powodów nie chce udzielić dziecku wsparcia w nauce jazdy na motocyklu, sytuacja wygląda nieco inaczej. Osoby rozpoczynające przygodę z motocyklami bez takiego wsparcia powinny szukać dobrych rad i informacji. Podstawowe porady można oczywiście znaleźć w Internecie. Wielu doświadczonych motocyklistów dzieli się swoimi przemyśleniami za pośrednictwem platformy YouTube. Nie każdą wiedzę da się jednak przekazać na odległość. Najlepszym wyjściem będzie znalezienie innych, bardziej doświadczonych ludzi, zarażonych motocyklową pasją.

Rola klubów motocyklowych w kształceniu młodzieży

Taką wiedzę i doświadczenie można znaleźć zapisując się do klubu motorowego. Wiele polskich klubów to nie tylko zrzeszenia sympatyków, ale także organizacje pomagające młodym ludziom stawiać pierwsze kroki w motosporcie. Przykładem jest klub Pro Racing Team, który przez lata prowadził szkolenia dla młodzieży z jazdy motocrossowej.

Pit Bike

Areną treningów był tor Rosówek. Młodzi ludzie do dziś poznają tam techniki terenowej jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów. To o wiele bezpieczniejsza droga do sukcesu niż w przypadku samodzielnej nauki metodą prób i błędów. Zawodnicy startujący w barwach klubów motorowych często zdobywają wysokie miejsca na ogólnopolskich zawodach.

Młodzi ludzie korzystający z doświadczenia innych klubowiczów szybko adaptują się w motocyklowym środowisku. Istotne jest tu nie tylko przekazywanie wiedzy na temat samej jazdy, ale także całej jej otoczki. Tak zwana kultura motocyklizmu jest bardzo istotna. Chodzi w niej o szacunek wobec innych uczestników ruchu drogowego czy też współzawodników podczas przejazdów sportowych. Zawiera się w niej także idea wzajemnej pomocy na drodze. Te wszystkie wartości przekazują kluby motocyklowe, często uznając to za jedno ze swoich statutowych zadań.